norweskie strony ochrona zdrowia

Emigrujesz do Norwegii? Oto lista portali zdrowotnych, które warto znać

Lista norweskich portali, z których korzystam zarówno w pracy jak i prywatnie, jest dosyć długa. Zrozumiałam, że wiele z nich może okazać się bardzo przydatna dla wszystkich zarówno planujących wyjazd do Norwegii, jak i będących już tutaj na stałe.


➡️helsenorge.no
Logując się do tego portalu zobaczysz swoje aktywne recepty, dowiesz się, jakie leki odebrałaś w ciągu ostatnich
3 lat. Zobaczysz, kto jest twoim lekarzem rodzinnym oraz złożysz wniosek o jego zmianę. Sprawdzisz, jakie otrzymałaś szczepionki, ile wpłaciłaś wkładu własnego w roku kalendarzowym oraz zobaczysz, ile jeszce brakuje Tobie do otrzymania frikort (karty zwalniającej z płatności usług i leków refundowanych do końca roku).

Pod zakładką „tjeneste” znajdziesz o wiele więcej usług, których warto być świadomą. Polecam przeklikać, bo tam jest naprawdę wszystko!

 

➡️nhi.no
Norsk Helseinformatikk to strona ważna zarówno dla profesjonalistów, jak i osób niezwiązanych zawodowo z ochroną zdrowia. Znajdziesz tutaj wiele artykułów oraz nowości ze świata medycyny na tematy zdrowotne bazujące między innymi na badaniach wykonanych na Uniwersytecie NTNU w Trondheim.
Jeśli coś się dzieje z Twoim zdrowiem, wystarczy kliknąć w „symptomer” i zaznaczyć objawy, aby dowiedzieć się, co potencjalnie się może dziać.

 

➡️furst.no
Jeżeli kiedykolwiek oddawałaś materiał biologiczny do badania w Norwegii, prawdopodobnie to tutaj możesz podejrzeć wyniki badań. Z ciekawości sprawdziłam swoje i okazało się, że dane z analizy, którą robiłam ponad 2 lata temu, są dostępne do wglądu. Mało znana strona (takie mam wrażenie!) – polecam!

 

➡️fhi.no
Folkehelseinstituttet, czyli Instytut Zdrowia Publicznego, to absolutnie podstawowa strona jeśli chodzi o informacje na tematy bardzo aktualne: pandemia, podróże, kwarantanna, izolacja, aktualne zalecenia i najnowsze informacje związane ze szczepionkami. Swego czasu, wchodziłam na tę stronę codziennie, bo wiadomości tam publikowane mogły wpływać na codzienność w pracy (jak np. wykonywanie szczepionek na COVID-19 w aptece).

 

➡️helfo.no
Oficjalna strona norweskiego Ministerstwa Zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda refundacja twoich leków lub chcesz doczytać na temat frikort – te i inne informacje znajdziesz właśnie na tej stronie.
➡️digipost.no

Digipost, czyli poczta elektroniczna, to coś co założyłam sobie kilkoma kliknięciami dopiero niedawno. To właśnie tam mają przychodzić do mnie ważne wiadomości związane ze zdrowiem i nie tylko. Wiele osób nie wie między innymi, że na Digipost może przyjść Twój vedtak (czyli decyzja o wypisaniu leku na zniżkę, który nie jest z góry zatwierdzony na liście refundacyjnej).
➡️fullmaktsskjema
W Norwegii każdy powyżej 16 roku życia w aptece traktowany jest jak dorosła, samodzielna jednostka. Jeśli chcesz więc odebrać lek dla męża, żony albo dziecka, które ma 17 lat, potrzebujesz jej/jego pełnomocnictwa i twoja relacja cywilna, czy też rodzinna nie ma nic do rzeczy (już słyszę te oburzone głosy: ale to przecież mój mąż, przecież na pewno mogę odebrać jego leki bez problemu i dodatkowych dokumentów).
Ważna wskazówka: pamiętaj, że pełnomocnictwo wydane na zaglądanie na czyjąś stronę na helsenorge.no to nie to samo, co pełnomocnictwo do odbierania leków w aptece.
➡️aplikacja digital fullmakt
Pełnomocnictwo możesz sobie wydrukować, ale niewiele osób w dzisiejszych czasach ma drukarkę pod ręką. Dlatego stworzono aplikację, dzięki której mając telefon w kieszeni, leki w imieniu innych możesz odbierać w każdej aptece w każdej chwili.
➡️tryggmammamedisin
Coś dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących piersią albo tych, które mają te wszystkie rzeczy w najbliższych planach. Stronka bardzo przydatna, jeśli zastanawiasz się nad bezpieczeństwem przyjmowania różnych leków, które mogą wpłynąć na zdrowie twojego potomka.

 

➡️leki dla dzieci  

Strona, którą odkryłam dopiero niedawno, a ma wiele ciekawych informacji – zarówno dla pracownika ochrony zdrowia, jak i rodzica, czy też opiekuna najmłodszych.

 

➡️vitusapotek.no, apotek1.no, boots.no
Jeśli chcesz upewnić się, która apteka ma na stanie dany lek albo zamówić realizację recept i odebrać leki na miejscu, wystarczy, że zalogujesz się swoim numerem personalnym i wykonasz kilka kliknięć, a leki zostaną dla ciebie przygotowane i/lub zamówione.
➡️farmasiet.no
Jeśli wolisz nie wychodzić z domu, by odebrać leki na receptę albo zamówić inne apteczne produkty, możesz zawsze zamówić je poprzez aptekę internetową. Tutaj jedynie mała uwaga: jeśli potrzebujesz rozpocząć kurację lekiem jutro albo za chwilę, polecałabym skorzystać z aptek stacjonarnych. Zdarzało mi się dzwonić do apteki internetowej i prosić o odblokowanie recepty na lek, który był potrzebny na teraz, a pacjent czekał za długo na dostawę.
➡️melde.no
Tutaj możesz zgłosić skutki uboczne stosowania leków oraz kosmetyków. Wystarczy jedynie podejrzenie powiązania stosowania danego leku z objawem. Jako personel medyczny, mam obowiązek zgłaszać takie komunikaty ze strony pacjentów, jeśli symptom jest nieznany/nieopisany w ulotce leku. Jak najbardziej można to zrobić (i dodałabym trzeba!) jako osoba prywatna. Dzięki twojemu zgłoszeniu, producenci leki mogą zaktualizować ulotkę dla przyszłych pacjentów.

 

Dla pracowników ochrony zdrowia oraz dociekliwych:

 

➡️relis.no
Strona dla profesjonalistów bazująca na najnowszych badaniach medycznych; znajdziemy tam na przykład odpowiedzi na pytania typu: jak długo można przechowywać szczepionkę poza lodówką, czy te krople do nosa małego dziecka mogą być szkodliwie, jeśli zostały podane poza wskazaniami wiekowymi etc.
➡️felleskatalogen
To tutaj znajdziemy wszystkie preparaty zarejestrowane jako lek w Norwegii. Felleskatalogen to podstawa naszej pracy w aptece, ale są tam też przydatne informacje dla pacjentów, jak ulotka lub film instruktażowy pokazujący prawidłowe użycie np. leku wziewnego. Ciekawostką jest też fakt, że istnieje również felleskatalogen dla zwierząt, wystarczy na głównej stronie kliknąć „legemidler for dyr” (leki dla zwierząt).
➡️apotek.no
Wszystko na temat rynku aptek. Po zalogowaniu się, mam dostęp do szkoleń i kursów oraz materiałów przygotowujących między innymi do wykonywania szczepień.
➡️slv.no
Oficjalna strona Statens Legemiddelverket, czyli instytucji zajmującej się dopuszczaniem leków do obrotu, zatwierdzaniem ich, jako preparatów generycznych, lekami z importu, pozwalająca na tymczasową refundację leków zza granicy, jeśli lek zatwierdzony w Norwegii nie jest aktualnie dostępny. Używamy tej strony głównie do sprawdzania lekowych braków i szukanie preparatów-zamienników. Jak najbardziej jednak z portalu może korzystać każdy, kto szuka informacji na temat koronawirusa, czy np. dostępnych leków z importu.
➡️medyczny słownik polsko-norweski autorstwa Andrzeja Marka Laskowskiego
Całkiem przypadkiem natrafiłam kiedyś w Internecie na tę oto perełkę. Całkowicie darmowy słownik, zawierający prawie 8000 haseł – bardzo szczegółowy!
➡️grupa na FB „norweski w opiece zdrowotnej” 
Zrzesza aktualnie ponad 4000 osób pracujących w sektorze opieki zdrowotnej w Norwegii. Można zadać bardzo specjalistyczne pytanie i otrzymać odpowiedź. Na grupie znajdziesz chyba każdego wykwalifikowanego pracownika z szerokiego wachlarza usług medycznych – może ona być pomocna przy staraniu się o pracę w zawodzie właśnie wśród „helsepersonell”.


Która ze stron była dla Ciebie czymś nowym? A które znasz? Może jest coś, co pominęłam? Daj znać!