„Zarobki w Norwegii są wysokie, ale życie drogie” – mylisz się

Jeszcze zanim wyjechałam do Norwegii rozmawiałam wiele razy z różnymi osobami na temat warunków życia w nowym kraju. Najczęściej komentowanym elementem (oprócz zimna) były zarobki w Norwegii, które prawie zawsze kwitowane były krótkim: ale życie jest takie drogie. Myliły się.

 

Osławione wieloma stereotypami, kuszące każdego spragnionego gotówki Polaka zarobki w Norwegii wydają się być idyllą, utopią, która postawi ich życie na nogi i ustawi życie co najmniej na kilka najbliższych lat. Jest to prawda. Oczywiście wszystko zależy. Zależy od tego ile zarabiasz, ile wydajesz, ile odkładasz (czy w ogóle) i co to znaczy dla ciebie: godne życie.

 

Nie przyjechałam do Norwegii wzbogacić się. Wiem, że jakieś 70% osób, które emigrują tutaj z Polski (statystyki wymyślone w głowie na podstawie doświadczenia i własnego osądu) właśnie z takim celem przybywa do kraju Wikingów. Chcą wpaść, zarobić trochę tysięcy i po dwóch latach uciec. Zarobki w Norwegii są kosmicznie wysokie w porównaniu z polskimi, więc to idealna opcja. Ale są tutaj tymczasowo. Dlatego nie uczą się języka, nie chcą poznać ludzi, nie chcą nawet się z nimi polubić. Chcą tylko pieniędzy, a zapytane o komentarz na temat Norwegów powiedzą: są tacy, siacy i owacy (w domyśle: my Polacy jesteśmy świetni). Takie słowa zawsze wywołują u mnie gęsią skórkę. Jak można tak bardzo oddzielać, osądzać i pazernie podchodzić do kraju, w którym nierzadko wychowuje się swoje dzieci, przebywa latami i chyba skoro wolało się emigrację tutaj – wcale nie jest tak źle? Ale ten wpis nie o tym.

 

Bo skoro mowa o pieniądzach, to mowa o cyferkach.

 

Ktoś mądry kiedyś powiedział:

 

Nie liczy się, ile zarabiasz, tylko ile ci zostaje.

 

 

A ile się zostaje z życia w Norwegii?

 

Weźmy konkretny przykład.

Mój przykład.

 

W maju 2018 roku zarobiłam 20 404 koron. Z napiwków miałam około 2100 koron, co w sumie daje nam słabą norweską wypłatę w wysokości 22 504 korony (ok 10 300 zł). Słabą, bo zarobki w Norwegii na pełen etat zazwyczaj oznaczają co najmniej 25 tysięcy, ja jestem kelnerką i zarabiam praktycznie najmniej możliwie. W Polsce to wyplata szalona, ale według wielu osób twierdzących o drogim życiu nic z tej wypłaty nie powinno się zostać. Sprawdźmy.

 

Liczmy, że jestem studentką (studenci pracują w knajpach w 80%) i wynajmuję pokój. Wynajem pokoju to jakieś 5000 koron/miesięcznie. Liczmy, że muszę dojeżdżać do pracy autobusem i mam telefon na abonament – kolejne 1000 koron. Nasze życie kosztuje teraz 6000 koron/miesięcznie. Idziemy dalej. Na jedzenie jedna osoba, bez wychodzenia do knajp wyda ok. 4000 koron. W tym momencie nasze miesięczne koszty plasują się na poziomie 10000 koron. Załóżmy, że chcę kupić sobie w tym miesiącu trochę ubrań, wyjdę na piwo albo na obiad kilka razy i jeszcze mam jakąś pasję. Obstawiam, że max 5000 koron wydamy na tego typu koszty. Ok. 22 504 – 15 000 = 7 504.

 

Jeżeli zarobki w Norwegii pozwalają, że co miesiąc teoretycznie mogę sobie kupić bilet do Australii – bo tyle mi się zostaje na koncie, to chyba jednak taki drogi ten kraj nie jest, co?

 

Mówienie: „Zarobki w Norwegii są duże, ale życie jest drogie”, nie ma sensu, bo w środku jest ALE, które kasuje w pewien sposób to, że w ogóle dużo zarobiłeś, bo co z tego, skoro wszystko wydasz? Otóż nie wydasz wszystkiego.

 

My Polacy kochamy oszczędzać i zawsze mamy w sobie takie coś: na czarną godzinę, na remont za rok, na wakacje za pół – zawsze na coś staramy się odłożyć. Całe życie czuliśmy się zagrożeni finansowo, ZAWSZE było za mało, ZAWSZE brakowało, ZAWSZE trzeba było kombinować. Więc nagle jak się zostaje, nagle, jak możesz odłożyć po prostu kilka tysięcy miesięcznie bez stresu typu: w tym miesiącu kurtka zimowa, czy buty? życie staje się bardzo proste i takie… naprawdę bezstresowe.
 

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak znaleźć pracę w Norwegii bez znajomości języka i zasięgnąć garść praktycznych porad, wskakuj tutaj.

 

Norwegia słynie z bycia drogą, to fakt. Wiele osób podnosi ten argument za każdym razem, gdy mówi się o tutejszych bardzo wysokich zarobkach 💁🏼‍♀️ tylko, że to nie jest żaden argument. Jutro pojawi się u mnie wpis o tym, dlaczego takie twierdzenie nie ma sensu. 🤦🏼‍♀️ podam przykład z wczoraj: zestaw ubrań, który widzicie na zdjęciu włącznie z kolczykami i sandałami plus jeszcze jedna para kolczyków plus letnie szorty wyniósł mnie 270 koron, co w wolnym przeliczeniu w Polsce byłoby jakimiś 120 zł. Tylko, że w Norwegii tyle zarabiasz mniej niż w 2h. To tak, jakbyś w Polsce kupił dwie pary kolczyków, sandały, sukienkę i szorty za 40 zł. Nierealne? Raczej. Norwegia to jednak kraj absurdów cenowych, bo możesz w tej kwocie nabyć albo odświeżoną garderobę na lato albo… trzy małe piwa w mojej knajpie. 🤷‍♀️🤷‍♀️ 🤯 są rzeczy kosmicznie drogie (jak alkohol), relatywnie tańsze (jak ubrania w sieciówkach) albo kosztujące tyle samo sprzęty AGD czy RTV. 🤔 jeśli ktoś wpada na wakacje, to jest to kraj bardzo drogi, ale jeśli tutaj się mieszka wcale nie wychodzi tak źle! 😎 więcej o tym jutro we wpisie. A Wy? Jakie macie zdanie na temat tutejszego poziomu życia? Byliście i ceny was powalały, czy może jednak nie było tak źle? #polishwoman💋 #whitedress #shick #elegant #ootd #ootd💗 #outfitoftheday #igoutfit #instadaily #norwegia #instanorway #trondheim #norweska #pricetag #legs #iglegs #instadaily

A post shared by Andżelika Bieńkowska (@gethappypl) on

 

To fakt, Norwegia jest BARDZO droga. W Polsce średnio kilka razy w tygodniu byłam na obiedzie, na kawce, na piwie. Tutaj jak dwa razy w miesiącu kupię jedzenie poza domem, to jest święto. Być może, gdybym chodziła na lunsj (lunch) codziennie do knajpy i jadła raz na tydzień sushi, to te pieniądze nie wystarczałaby mi na życie. Ale Polacy już tak mają – nie lubią być rozrzutni, aż do przesady. Widzę tę różnicę bardzo pomiędzy nami, a Norwegami – dla nich wydanie miesięcznie kilku tysięcy na alkohol to całkowicie normalna sprawa. My byśmy się zastanawiali jakie auto można byłoby sobie kupić, gdyby sobie odmówić tych przyjemności. Czy to źle? Nie. Po prostu tak jest – Norwegowie nigdy nie czuli się zagrożeni finansowo, więc mają luz, a my zawsze – więc nawet jak dodatkowa gotówka jest normą, staramy się ją zachomikować, zamiast wydać na kilka kartonów wina. Po prostu tak jest i nie ma sensu tego oceniać.

 

Tak, jak zawsze. W kwestii pieniędzy wszystko ZALEŻY. To tak, jak ktoś jadący na wakacje do Azji pyta się, czy starczy mu 5 000 zł. Jak będzie spać w najlepszych możliwych hotelach i wyda na alkohol w jakimś najsławniejszym miejscu połowę majątku, to nie starczy. Jak będzie żyć normalnie – to starczy na spokojnie. Tylko dla każdego „żyć normalnie” oznacza coś innego.

 

Moje życie nie wygląda jednak jak życie milionera. Nie mam domu z basenem ani Tesli (jeszcze ;)). Ten wpis nie powstał po to, by pokazać, że osoby zarabiające w Norwegii są bogatsze, czy lepsze. Chciałam pokazać jedynie, że życie tutaj w kwestii finansowej jest o wiele łatwiejsze i po prostu normalne – mam wrażenie, że właśnie takie powinno być od zawsze i każdy człowiek tego potrzebuje – po prostu normalnego życia, w którym stać go na realizowanie siebie i zaspokajanie wszystkich potrzeb.

 

A Wy? Jakie macie zdanie na temat zarobków w Norwegii? Co to dla Was znaczy „godne życie”? Dajcie znać!

 
 
 
 

Cześć! Dzięki za wizytę. Mam nadzieję, że zobaczymy się też w mediach społecznościowych:

Zapisz się do mojego newslettera i pobierz darmowego e-booka

 • „Jak myśleć pozytywnie na przekór wszystkiemu i zmienić swoje życie?”

Powiązane wpisy


7 thoughts on “„Zarobki w Norwegii są wysokie, ale życie drogie” – mylisz się”

 1. Wesellerka

  Widzę, że zakwaterowanie zabiera 1/4 dochodu miesięcznego. Mieszkałam w Anglii przez 3 lata i mieszkanie to była najdroższa sprawa. Najlepiej jest z kimś dzielić koszty. Może kieeeedyś wybiorę się do Norwegii, na razie po kilku latach w Londynie zakochałam się na nowo w Polsce i nigdzie nie chcę się wybierać, choćbym nie wiem, jak miała dużo zarabiać.

  Reply

  1. Andżelika Post author

   Hej! Dzięki za odwiedziny. Tak jest. Ale czy w Polsce nie jest podobnie? A może nawet gorzej jeśli chodzi o koszt zamieszkania? 🙂
   Rozumiem, po prostu dojrzałaś nowe rzeczy, które wcześniej wydały się oczywiste. Może będę miała podobnie. Pozdrawiam!

   Reply

 2. Natalia

  Cześć! Dwa lata pracowałam w Holandii i również nie miałam co narzekać na zarobki. Teraz chciałabym wyjechaź do Norwegii (tak na trzy miesiące). Znalazłam w internecie pełno ogłoszeń o pracę na produkcji. Stawka ok. 168 NOK. Zakwaterowanie 3000 NOK. Ile byłabym w stanie odłożyc, żyjąc oszczędnie? Szukałam informacji na wielu forach, stronach – każdy narzekał i odrodzał. Jak to jest?

  Reply

  1. Andżelika Post author

   Cześć Natalia! Dzięki za komentarz. Stawkę widzę miałabyś podobną, jak ja obecnie. Wszystko w zależności od twoich codziennych wydatków oraz ilości przepracowanych godzin, ale obstawiam, że to się opłaca 🙂 Przynajmniej ja bym się zdecydowała, gdybym miała na myśli podreperować budżet. Zakładając że zarobiłabyś ok. 20 000 NOK, wydała 3 000 NOK na zakwaterowanie, powiedzmy 1 000 na jakieś stałe wydatki (miesięczny na autobus, telefon), do tego liczmy MAX 5 000 NOK na życie (jedzenie, jakieś ubranie – ale to naprawdę na górkę, ja wydaję średnio ok. 3 000 NOK na jedzenie i jem normalnie, czyli owoce, warzywa, czasami rybę, kupujemy też sporo wina, którego w to nie wliczam) to mamy 9 000 NOK. Czyli ok. 11 000 NOK zostałoby Ci się po prostu z miesiąca. Jeśli nie masz dodatkowych zobowiązań, jakiś długów do płacenia co miesiąc, czy kredytów to ok. 5 000 zł odkładanych na miesiąc myślę, że się opłaca. To jest mój punkt widzenia.

   Co piszą osoby na forach? Że życie drogie? Drogie, ale i tak da się odłożyć. Nawet, jakbyś wydawała więcej i kupowała co miesiąc jakieś dodatkowe rzeczy i tak moim zdaniem na luzie da się odłożyć. 🙂

   Reply

 3. Gabi

  Ciekawe podliczenia 🙂 W Szwecji bylo dosc podobnie, choc jesli nie chcialo sie wynajmowac pokoju, ale juz chocby kawalerke, to i pol pensji albo i wiecej moglo isc na mieszkanie (mowie tu o Sztokholmie, bo mniejsze miejscowosci mialy lepsze warunki mieszkaniowe) :). Ale fakt, takie uczucie, ze po oplaceniu wszystkiego co trzeba, zawsze cos zostaje, jest naprawde fajne. Wiadomo, szwedzkie zarobki sa nizsze od norweskich, to i zostaje mniej, ale z polskiej perspektywy to i tak „wow” 😉

  Reply

  1. Andżelika Post author

   Cześć Gabi! Dzięki za odwiedziny 😀

   Rozumiem doskonale, co masz na myśli. Niektóre rzeczy w Szwecji są też tańsze, niż w Norwegii, chociaż jak tak jeździmy na zakupy do Åre, to aż tak dużo ich nie ma niestety (czasami się zastanawiam, jak w Szwecji się żyje z cenami podobnymi do norweskich ale inną wypłatą).

   To „wow” jest mega przyjemne i takie po prostu dające ulgę. „Ale jak to? Mogę kupić sobie jedzenie, opłacić rachunki, kupić ubrania i jeszcze mnie stać na wakacje?”

   Pozdrawiam ze słonecznego Trondheim!

   Reply

   1. Gabi

    Dokladnie 🙂 Pamietam, jak planowalam urlop i oplacilam bilety na Karaiby i mimo wszystko wyszlam na plus w tamtym miesiacu – niby juz bylam przyzwyczajona do Szwecji, a i tak bylam w szoku, patrzac na konto bankowe 😀

    Pozdrawiam z pochmurnego Wiednia :))

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

2016 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: SalesMiles.pl