cytaty

Te cytaty pomogły mi przetrwać najgorsze momenty i zachować optymizm

Są takie chwile w życiu, kiedy czujesz, że działanie nie jest w stanie za wiele zmienić. Nawet aktualna sytuacja ze światową pandemią dosyć dobrze oddaje stan, o którym piszę. Po prostu nie masz wpływu na zamknięte granice, czy na zwolnienie z pracy. Dlatego, aby chcieć normalnie funkcjonować, musisz zmienić myślenie, bo rzeczywistości nie możesz. Jak podnieść się na duchu, gdy życie jest do dupy?

 

Często pragnienie zmiany wynika z poczucia duszenia się w sytuacji obecnej. Wydaje nam się, że gdyby tylko się z niej wyrwać i poznać smak czegoś innego, życie na nowo miałoby sens. Zazwyczaj jest to prawda i zmiana, chociaż ogromnie bolesna ostatecznie daje ulgę i wolność. Po pewnym czasie może się jednak okazać, że doświadczenie przeszłości było unikalne i wspaniałe, ale teraz jest już za późno, bo wszystko przepadło. Dlatego uwielbiam fragment tej piosenki:

 

„You can’t feel the heat until you hold your hand over the flame
You have to cross the line just to remember where it lays.”

„Nie możesz czuć ciepła, dopóki trzymasz swoją dłoń nad ogniem.
Musisz przekroczyć granicę, by zapamiętać, gdzie ona leży.”

Rise Against, Satellite

 

Innymi słowy: często trzeba coś nieźle zawalić, by docenić sens i wartość tego, co uznawałaś kiedyś za oczywistość. Tęsknota za tym stanem uświadamia na nowo, że to tak wiele znaczyło. Na szczęście przez życie starałam się zawsze iść zgodnie ze sztandarowym hasłem Abraham-Hicks.

 

Nie istnieje nic, czym nie możesz się stać, nic, czego nie możesz zrobić i nic, czego nie możesz mieć.

 

Jak się okazuje, życie to sztuka wybierania na nowo tego samego, jeśli chce się do czegoś dojść. A my, jako kreatorzy własnej rzeczywistości, zawsze możemy postanowić, by zmienić kierunek.

 

Wszystko jest dobrze, a życie nigdy nie jest skończone. Życie ma być zabawą!

Abraham Hicks

 

Kiedy stresowałam się nowym krokiem i w głowie słyszałam jedno głośne: nie rób tego! w podejmowaniu decyzji kierowałam się słowami Grace Hopper.

 

Stojący w porcie statek jest bezpieczny, ale statków nie buduje się po to, aby stały w portach.

 

Przypominałam sobie, że życie będzie tylko wtedy piękne, gdy zaryzykuję. Podobne zdanie miał H. Jackson Brown, Jr.

 

Za 20 lat od teraz będziesz bardziej zawiedziony rzeczami, których nie zrobiłeś, niż tymi, które zrobiłeś. Odwiąż węzły. Odpłyń z bezpiecznej przystani. Złap wiatr w żagle. Zwiedzaj. Marz. Odkrywaj.

 

Na drodze do dobrego samopoczucia, czekała mnie ciężka praca z przekonaniami o świecie i samej sobie. Nie były one wtedy ani przyjazne, ani pozytywne. Wtedy pomagała mi świadomość, że…

 

Przekonanie to tylko myśl, którą wciąż myślę.

Abraham Hicks

 

Jeśli kiedykolwiek wątpiłam w to, że zmienię świat, zapomianałam, że powinnam słuchać słów Gandhi.

 

Sami musimy stać się zmianą, do której dążymy w świecie.

 

Na wiele pytań próbowałam znaleźć odpowiedzi w religii. Ambona, księża, słowa biblijne – każde z tych źródeł wiedzy o świadomości i Bogu przyprawiały mnie o kurczący strach. Nie czułam się szczęśliwa wierząc w Boga karzącego – coś tu nie grało. Wtedy zrozumiałam, dlaczego tak mnie ciągnie do duchowości i szukania odpowiedzi na pytania w samej sobie.

 

Religia jest dla ludzi, którzy boją się piekła. Duchowość jest dla tych, którzy przez piekło przeszli.

Vine Deloria Jr.

 

Wolałam opierać swoją świadomość i przekonania o świecie o energię miłości i radości, która zdawała się być totalnie naturalna. Zdecydowanie wolałam wierzyć, że…

 

Cały wszechświat konspiruje, by dać ci wszystko, czego chcesz.

Abraham Hicks

 

Stworzenie na nowo wizji dobrego Boga było dla mnie kluczowe, by poczuć się dobrze sama ze sobą. Wspaniale było przyjąć jako swoje przekonanie ten fragment z książki „Rozmowy z Bogiem” Neale Donald Walsch.

 

Jesteś dobrocią, i łaską, współczuciem i zrozumieniem. Jesteś pokojem, radością i światłem, wybaczeniem i cierpliwością, siłą i odwagą, ratującym w potrzebie, pocieszycielem w smutku, uzdrowicielem w boleści, nauczycielem w godzinie zamętu. Jesteś najgłębszą mądrością i najwyższą prawdą, niebiańskim spokojem i najcudowniejszą miłością. Jesteś tym wszystkim.

 

Jeśli kiedykolwiek wątpiłam w swoje siły, przypominałam sobie słowa, których autorem jest Les Brown.

 

Nie musisz być wielki, by zacząć, ale musisz zacząć, by być wielkim.

 

Jeśli kiedykolwiek, czułam, że tracę kontrolę, pamiętałam o tym fragmencie z „Rozmów z Bogiem”.

 

Czynisz realnym to, ku czemu zwracasz swą uwagę.

 

Zamiast skupiać się zatem, że wszystko jest do niczego, możesz już teraz zacząć działać – w swojej głowie.

 

Zacznij od zaraz wyobrażać sobie swoje życie tak, jak chcesz, żeby wyglądało – i oddaj się temu z pasją. Sprawdzaj każdą myśl, słowo, czyn, które nie są z tym zgodne. Odsuń je od siebie.

 

 

Photo by Erriko Boccia on Unsplash