Recepta z Polski w Norwegii – czy można ją zrealizować?

Człowiek całe życie się uczy. Wiele razy zdarzało mi się w internecie przeczytać, że nie jest możliwe, by recepta z Polski w Norwegii została zrealizowana – ale nie na polskich forach, lecz na grupach dla farmaceutów. I tak też sądziłam, bo im ufałam. Sama również nigdy nie miałam styczności w pracy z papierową receptą zza granicy. Wystarczyło jednak po prostu zajrzeć do litery prawa, by przekonać się, co jest prawdą.

 

Nie będę przedłużać tematu – tak – zgodnie z norweskim prawem można papierową receptę z Polski zrealizować w Norwegii.

 

Już tłumaczę podstawę prawną:

Resept utstedt av person med rett til å rekvirere legemidler til mennesker i et EØS-land, kan ekspederes ved et norsk apotek. (…) Resepten må gjelde et legemiddel i reseptgruppe C som har i Norge i henhold til forskrift 18. desember 2009 nr. 1839 om legemidler kap. 4, 5 eller 6.
Telefonresept og telefaksresept kan ikke ekspederes.

 

„Recepta wystawiona przez osobę z prawem do wystawiania recept na leki dla ludzi w kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego, może być zrealizowana w norweskiej aptece. Recepta musi dotyczyć leków z grupy C, które są dopuszczone do obrotu na terenie Norwegii. Recepty telefoniczne i recepty przekazane faksem nie mogą być realizowane.”

 

Źródło: Lovdata, §3

 

Co to są leki z grupy C?

 

To te z nich, które są wydawane jedynie na podstawie recepty, ale nie są lekami silnymi, czy uzależniającymi. Możesz sprawdzić, czy lek jest z grupy C, wchodząc na felleskatalogen.no. Po prawej stronie znajduje się znaczek przynależności do odpowiedniej grupy.

 

Co mam zrobić, gdy przyjmuję na stałe leki z Polski, ale będę teraz mieszkać w Norwegii?

 

Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest: udaj się do swojego lekarza rodzinnego. Ja polecam zabrać opakowanie leku/leków, które używasz na stałe albo zrobić chociaż zdjęcie, na którym widoczna jest substancja czynna i dawka. To w zasadzie powinno lekarzowi wystarczyć do wypisania recepty. Jeśli lek nie ma swojego generycznego odpowiednika w Norwegii, z pewnością dostaniesz coś o bardzo zbliżonym działaniu (składnie chemicznym).

 

Co zrobić, jeśli jeszcze nie mam lekarza rodzinnego, a skończył mi się lek, który muszę przyjmować?

Wtedy masz prawo do leczenia w ramach norweskiej ochrony zdrowia, jeśli posiadasz helsetrygdekort – czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

 

(jak poradzić sobie z realizacją recepty w norweskiej aptece łatwo i szybko? wbijaj tutaj)

 

Po odpowiedzi na więcej pytań zapraszam na stronę helfo.no, gdzie znajdziesz wiele szczegółów na temat różnych możliwych sytuacji.

 


Jeśli masz jakieś pytania – zadaj je w komentarzu poniżej. Pytając na forum, pomagamy innym, którzy mogą mieć to samo pytanie – nie ma więc potrzeby odpowiadać na nie kilkukrotnie.

 

A Wy? Realizowaliście już recepty zza norweskiej granicy w Norwegii?

 

unsplash-logoLaurynas Mereckas