5 najlepszych wykładów TED, które zainspirują cię w 2018

Jeśli nigdy nie widziałeś wykładów TED, to musisz nadrobić. To krótkie filmiki, które zawierają w sobie idee warte rozprzestrzeniania i musisz uwierzyć mi na słowo – każdy kolejny zmienia coś w tobie na lepsze. Albo nie – po co masz mi wierzyć na słowo? Przekonajmy się razem.

1. Pełna moc możliwości

 

 

 

Ten film ma prawie 3 miliony wyświetleń. Mam wrażenie, że połowa należy do mnie.

 

Jacek Walkiewicz to niezwykle inspirujący gość, psycholog, który każdym swoim słowem inspiruje do działania i zmian, a jego mądrość po prostu zwala z nóg.

 

Film z dnia na dzień stał się popularny do tego stopnia, że autor wykładu postanowił napisać książkę o takim samym tytule. Ją również kupiłam. Tak się składa, że było to jakoś chwilę przed „przypadkowym” spotkania z Jackiem. Po prostu napisałam na facebooku, że kiedyś mu osobiście podziękuję za całokształt jego pracy, a nazajutrz byłam na eventcie, na który wygrałam bilet przez internetowy konkurs. Było tam również stoisko z książkami… dokładnie wiecie kogo. Książkę już wprawdzie miałam, ale mogłam wreszcie Jackowi podziękować osobiście.

 

Przemowa została wygłoszona na TEDx czyli TED-zie organizowanym niezależnie, tutaj akurat przez WSB we Wrocławiu.

2. Pełna moc odwagi

 

 

 

 

Jeśli czujesz się nienasycony poprzednim wykładem, oto jego kontynuacja. To jeden z tych wykładów TED, których słowa będziesz powtarzać jeszcze długie lata. Podobnie wciągający, mądry i odważny wykład Jacka sprawi, że poczujesz przysłowiowy wiatr w żaglach i zaczniesz działać.

 

3. Zacznij od „dlaczego?”

 

 

 

 

Poprzednie prezentacje dotyczyły szeroko pojętej mądrości życiowej. Czas na tę w biznesie. Ale czy na pewno tylko w nim? Simon Sinek w swoim wykładzie opowiada o odkryciu, które kompletnie przewróciło do góry nogami sposób, w jaki można prowadzić firmę, tworzyć trwałe zmiany albo pociągać za sobą rzesze ludzi. Jeśli wiesz, dlaczego coś robisz, znajdziesz wiernych fanów, stworzysz niezwykły biznes albo przyciągniesz do siebie odpowiednich ludzi. Od czego musisz zacząć? Musisz zacząć od „dlaczego?”.

 

Podobnie jak w przypadku Jacka, powstała książka Simona o dokładnie takim samym tytule, którą również polecam przeczytać.

4. Żyj w zgodzie ze sobą

 

 

 

 

Chwilę zastanawiałam się nad wyborem tego wystąpienia. Nie jest wyjątkowo odkrywcze, nie zapadło mi też tak w pamięć jak poprzednie. To nie zmienia jednak faktu, że czasami trzeba powtarzać do upadłego pewne wytarte jak stare dżinsy wyrażenia, bo jak się okazuje, wciąż można o nich zapomnieć.

To jeden z tych wykładów TED, który ujmie Cię szczerością, prostotą i całkowitą transparentnością. Założę się, że człowieka kojarzysz, a jeśli nie, to sprawdź jego twórczość na YouTubie – myślę, że warto.

 

5. Mam 99 problemów, porażenie mózgowe jest tylko jednym z nich

 

 

 

Na koniec coś słodko-gorzkiego, bardzo śmiesznego, w ostateczności jednak mega mądrego. Uwielbiam słuchać osób, o których mamy pewne stereotypy a jak się okazuje, kompletnie mijają się z prawdą.

Maysoon Zayis z ogromnym dystansem opowiada o swojej historii, jako aktorki oraz pierwszej kobiety występującej w stand-upach w Palestynie i Jordanii. Gdyby tego było mało, jest muzułmanką. Ah, gdybym zapomniała – do tego wszystkiego ma porażenie mózgowe. Koniecznie obejrzyjcie ten wykład – poprawa humoru, dawka energii i inspiracji gwarantowana od razu!

A Ty? Masz jakieś swoje ulubione wystąpienia TED? A może po raz pierwszy spotykasz się z tymi przedstawionymi powyżej? Który najbardziej Ci się spodobał? Daj znać!