4 Rzeczy, Które Inni Mają Tak Samo Jak Ty

Czasami wydaje się, że w naszym doświadczeniu jesteśmy jak samotna wyspa. Odizolowana i pozostawiona sama sobie. Mimo to, od zawsze jedyne czego pragniemy to właśnie zrozumienia. Zbieramy się w grupy, zakładamy blogi, fora i grupy dyskusyjne. Rozmawiamy. Każdy chce poczuć, że ktoś inny ma podobnie. Dlatego na Święta chcę przypomnieć, że wszyscy inni tak samo jak ty bardzo często doświadczają identycznych rzeczy, o których jednak słówkiem nie pisną.

 

1. Boją się

 

Stoisz w klubie i czekasz. Myślisz sobie: hej, moje ciało wygląda dobrze, nogi smukło a twarz na skalaną myślą – jeszcze trzy minuty i obok będę mieć drinka na barze a przed sobą miłego jegomościa, z którym mam nadzieję da się przetrwać wieczór nie nudząc się na parkiecie. Mijają trzy minuty ale ani twój kawałek baru ani przestrzeni przed tobą się nie zmienia. Możesz teraz sądzić, że twarz jednak wygląda głupio, nogi grubo a ciało średnio. Nic z tych rzeczy.

 

Każdy z nas boi się – nieważne jak to wygląda. Ludzie boją się odrzucenia. Wstydu. Twojej reakcji. Boją się czuć odrzuceni, ośmieszeni. Boją się działać, boją się wypowiadać, boją się wyjść na głupich. Boją się, gdy stoją w kolejce do spowiedzi, przed wejściem na scenę i wyjściem na randkę. Boją się kochać a potem boją się, że miłość stracą. Boją się o przyszłość i o przeszłość, że wpłynie na teraźniejszość.

 

2. Mają problemy

 

Mówi się, że każdy ma problemy. Wielu z nas toczy czasami bądź zawsze jakąś bitwę, o której być może nawet sam nie ma pojęcia. Ludzie mają problemy: ze sobą, poczuciem wartości. Ze starymi relacjami. Z finansami i nierzadko ze zdrowiem. Bardzo łatwo ocenić piękną blondynkę z przystojnym brunetem u boku jako szczęśliwą parę z ogromnym powodzeniem. Pewnie zdziwilibyśmy się srogo, gdyby okazało się, że laska nie może zajść w ciążę a jej facet po nocach uprawia hazard przepuszczając całe zarobione pieniądze szybciej zanim zdążę powiedzieć: get happy!.

 

To nie gloryfikacja problemów czy próba pokazania „szarej rzeczywistości”. To próba ukazania każdego z nas w lepszym świetle, niż czasami sądzimy, że stoimy. Bo za często oceniamy swoją wartość na podstawie porównywania swojej pozycji z innymi.

 

3. Popełniają błędy

 

I czują się z nimi bardzo źle. A próbując je ukry zakładając maskę lub udają szczery uśmiech. Ale każdy z nas czasami coś zepsuje. Fuck-upy się zdarzają, ale wtedy trzeba uderzyć się w pierś i zobaczyć okazję do poprawy siebie i swoich umiejętności. A kiedy coś zrobimy dobrze powiedzieć: zrobiłem to – zamiast udało się.

 

4. Pragną szczęścia

 

I szukają go desperacko w najróżniejszych formach. Czasami myślą, że szczęście przyniosą tylko ramiona drugiej osoby w jesienny wieczór przed „Breaking Bad„. Mają nadzieję, że osoba ta w końcu przyrzekając miłość do końca dni stanie się absolutnym i pewnym gwarantem naszego dobrego samopoczucia. Czasami jest to władza, więcej pieniędzy. A czasami utopienie smutków w stu gramach dobrze zamrożonej substancji. Warto pamiętać, że szczęście dla każdego to coś zupełnie innego a wszystko co robimy uznajemy za jakiś środek, który do szczęścia prowadzi. Ostatecznie można również mieć podejście do mojego, które mówi, że możesz być szczęśliwy tu i teraz, bo dlaczego nie?
 

5. I co z tego?

 

Tylko tyle, że kiedy wchodzimy w interakcje z innymi warto pamiętać, że każdy z nas nieważne jak może to wyglądać, wciąż jest tak bardzo podobny do nas samych. Utkany z podobnych myśli, wypełniony tym samym emocjonalnym koktajlem, tyle, że w różnych proporcjach. To zaskakujące, że ostatecznie każdy z nas pragnie tego samego. Bo gdybyś miał doświadczenie drugiej osoby, jej przeszłość, rodzinę i oceny w szkole; gdybyś zobaczył, to co ona i poczuł, co ona czuła – byłbyś tą samą osobą. Nazwij to empatią, bo być może to jest właśnie empatia. Ale to przede wszystkim rozumienie prowadzące do wybaczenia.

 

I tego Wam wszystkim i sobie na Święta życzę.

Powiązane wpisy

2016 Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie: SalesMiles.pl